Trzeci fragment

Czytałaś/łeś, droga czytelniczko / drogi czytelniku "Władcę pierścieni" J. R. R. Tokien'a? A może oglądałaś/łeś filmową adaptację tego dzieła w reżyserii Petera Jackson'a? To świetnie. Jak pamiętasz, główną rolę odgrywał tam pewien pierścień. Pierścień WŁADZY, który, czego łatwo można się domyślić, symbolizować może (w planie psychologicznym) właśnie władzę. Opowieść o pierścieniu pokazuje w bardzo udatny sposób stopnie uzależnienia od władzy i proces, w którym człowiek przestaje być sobą, a STAJE SIĘ UBIOREM.
Najmniej uzależniony od władzy był Bilbo Baggins, którego można porównać do KIEROWNIKA. Gdy trzeba było, oddał pierścień w ręce Froda, tylko lekko postraszony przez czarodzieja Gandalfa. Potem udał się na zasłużoną emeryturę do Rivendell (a nieco później za wielką wodę).
Drugi w kolejności był z pewnością Frodo Baggins, który tak bardzo nie chciał oddać władzy, że Gollum musiał mu odgryźć palec wraz z pierścieniem. Można go porównać do DYREKTORA. Wspomnieć należy, że Frodo widział Nazguli, czyli CZŁONKÓW RAD NADZORCZYCH, którzy mieli na niego znaczny wpływ. Utraciwszy władzę, Frodo także musiał udać się za wielką wodę.
Trzeci to sławny Gollum / Smeagol. Ten ukochał władzę tak bardzo, że zmienił się fizycznie: poszarzał, wychudł, jego zęby stały się ostre, a oczy wyłupiaste i świecące w nocy. Można go porównać do DYREKTORA PIONU. Gollum bez władzy nie mógł żyć i odgryzłszy palec Frodowi runął wraz ze stanowiskiem w płomienie Góry Przeznaczenia Orodruiny. Czy zdarzenie to mogło symbolizować zawał? A może wylew?
Czwarty stopień uzależnienia od władzy prezentowały Upiory Pierścienia, czyli Nazgule. Jak wspomnieliśmy wyżej, można ich porównać do CZŁONKÓW RAD NADZORCZYCH. Władza była ich życiem, celem, ich dążeniem, jeździli czarnymi limuzynami (mieli czarne, potężne konie), i węszyli, węszyli za władzą i wyli, gdy ją wyczuwali, głodni, niestrudzeni. Charakterystyczne dla nich było to, że nie mieli ciał. Pod kapturami ziała czerń (król Nazguli, rażony przez Eowinę, "konając" ujawnia tę pustkę). Nazgule TO SAME UBIORY. TO LUDZIE - UBRANIA. Dzisiaj nie nosi się już takich szat, można więc powiedzieć, że to LUDZIE - GARNITURY. Ich ja zagubiło się w otchłani. Pozostały PUSTE SKORUPY. MASKI. PERSONY. ZBIORY REGUŁ.

STRASZNE STWIERDZENIE:

JEŚLI WZIĄĆ POD UWAGĘ PERSPEKTYWĘ NAZGULA, NIE DZIWI, ŻE UBIÓR JEST W JEGO ŻYCIU TAK WAŻNY. WSZAK NICZEGO POZA UBIOREM NAZGUL NIE POSIADA.

Ostatecznym stopniem uzależnienia od władzy był Sauron, mroczny władca, który całość swoich dążeń zogniskował wokół poszukiwań pierścienia. Suron nie tylko nie miał ciała, ale i ubioru. Był to ktoś, kogo nie było, ktoś, kto ukrywał się za plecami marionetek - swoich sług (czy nie czynią tak współcześni WIELCY gracze skryci za plecami polityków?), ktoś, kto postrzegał świat jako szachownicę, na której toczył swoją grę. Oczywiście Sauron może być porównany wyłącznie z PREZESEM. Czego chcą prezesi i co myślą o ubraniach? W co lubią grać? Oczywiście w grę pod tytułem "Zdobądź Pierścień". Ale niuanse tej gry opisuję już innym miejscu, mianowicie w swojej prozie science-fiction.

Grafika: Marcin Przybyłek, Marcin Jakubowski, Marek Okoń, Robert Letkiewicz.
Wykorzystano grafiki Tomasza Piorunowskiego, Marcina Trojanowskiego i Tomasza Marońskiego.
Webmasterzy: Lafcadio, wiesniak
Zaginiona Biblioteka Valkiria Network: Lepsza Rzeczywistość Tawerna RPG Kawerna Kroniki Fallathanu - Najlepszy MMORPG Tekstowy Tomb Raider Center superNOWA Zakon Assassin's Creed Gram.pl GrajWGry Bruno Grigori video game walkthrough Game-No1 Keno Szósty sposób - blog Andrzeja Zimniaka Wawrzyniec Podrzucki
Strona po polsku   Site in english