“Nie mam pieniędzy”

Przepraszam, w jakim my świecie żyjemy? Jak można publicznie powiedzieć „Oprócz habitu i rzeczy osobistych nie mam nic” i mieć nadzieję, że ktokolwiek w to uwierzy? Pan Rydzyk przecież od czasu do czasu je (nawet częściej niż od czasu do czasu, bo ma widoczną nadwagę). Czym, przepraszam, płaci za produkty, które pakuje do jamy gębowej? Modlitwą? Bóg zapłać? Jeśli tak, to uwaga, wpadliśmy na żyłę złota, fantastyczny patent! Zaraz go sprawdzę w miejscowym sklepiku: kupię chleb, masło, jaja, oliwę, marchewki, wodę, czekoladę, a w kasie powiem „bóóóóg zapłać! Alleluja i do przodu, ejmen”. To przecież musi działać, skoro sprawdza się w przypadku guru radia Maryja.

Ojciec dyrektor musi gdzieś spać. Jak ziemia długa i szeroka, nie ma takich miejsc, w których można złożyć głowę na poduszce nic za to nie płacąc. Nawet ja, śpiąc we własnym łóżku, we własnym domu położonym na osobistej działce, którą wraz z małżonką kupiłem dziesięć lat temu dając notariuszowi (czyli państwu) jego horrendalnie wysoką dolę, regularnie co rok płacę podatek od nieruchomości, a jak nie zapłacę to mi dom odbiorą. W moim przypadku „notariusz nie będzie miał kłopotów z ustaleniem mojego majątku”, bo mi za „bóg zapłać” chałupa nie zleciała z nieba na świętą działkę, która w związku ze swoją wniebowziętością jest zwolniona z podatku jakiegokolwiek na wieki wieków amen. Nie pominę faktu, że jeśli ma się dach nad głową, trzeba przyjąć do wiadomości istnienie entropii, czyli fakt, że dach z czasem będzie się psuł, a za naprawy dachówek także trzeba płacić. I co? Znowu sprawdzi się „bóg zapłać”? Toż to jakieś fantastyczne zaklęcie!

Człowiek, o którym mowa, zapewne korzysta z komputera, ba, z pewnością nie jednego. Komputer jest urządzeniem realnym, nie modlitewnym ani różańcowym. Nie da się go wyczarować, ani wymedytować, nie istnieje w dominium aniołów, niestety trzeba go kupić. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że obsługujący sklep komputerowy jest podatny na wzmiankowane wyżej abrakadabra.

Pan, o którym wciąż chce mi się pisać, niezawodnie korzysta z telefonu zarówno komórkowego jak i stacjonarnego. Firmy dostarczające usługi telekomunikacyjne nie są tanie, o nie, ja w każdym razie nie znam ani jednej charytatywnej.

A ogrzewanie? Dach nad głową nie wystarczy, gdy mamy taką zimę jak obecna. Olej opałowy, gaz, nawet źródło geotermalne to niebagatelny wydatek, de facto jeden z najwyższych w comiesięcznych kosztach (w ostatnim przypadku nie jest wysoki, ale za to inwestycja pożera mnóstwo pieniędzy).

A prąd elektryczny? Wiecie, te elektrony lecące w miedzianych przewodach? Przecież to nie są dobre duszki, które specjalnie dla pana w czerni będą pomykać tu i tam za „zdrowaś Mario”. Dostarczyciele prądu każą sobie płacić coraz więcej. Jak to robi szef błogosławionego radia, że jemu dają te rzeczy gratis?

A ubrania? Wszak mąż opatrznościowy nie chodzi nago, a odzienie kosztuje! A buty? Boso nie chadza, ja w każdym razie nic o tym nie wiem! A okulary? Przecież szkła w dzisiejszych czasach kosztują.

Człowiek zanurzony w cywilizowanych czasach nie ma szans, by przetrwać bez pieniędzy. I wie to każde dziecko, każdy człowiek niezależnie od wykształcenia, to jest PROSTE. Co to za system, w którym można, będąc dorosłym bytem, wmawiać innym dorosłym, że się nic nie ma, będąc dożywionym, ubranym, nie wyglądającym na bezdomnego, korzystającym z internetu i telefonów? Same comiesięczne rachunki takiego pana wynoszą najmniej tysiąc pięćset złotych plus datek na jakąś emeryturę, to w sumie około dwóch tysięcy. Rocznie dwadzieścia cztery. I jak? I gdzie? I co? I pan Rydzyk nie ma?

To ja też nie mam. Od dzisiaj nie płacę za prąd, internet, telefony, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie zdrowotne, olej, nie płacę podatków dochodowych i gruntowych, bo NIE MAM. Jak pójdę do sklepu, będę kradł: lodówki, garnki, samochody i zegarki, bo NIE MAM. A jak przyjdzie do mnie komornik, zacznę się modlić, żeby mu się w głowie zmąciło i żeby stwierdził, że ma mentalne kłopoty w ustaleniu mojego majątku. Ejjjjmen.

VN:R_U [1.9.1_1087]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

34 odpowiedzi do ““Nie mam pieniędzy””

 1. Eruana mówi:

  Oj, chyba Cię ruszyło, co? Tego człowieka przydałoby się zastąpić jakimś sobowtórem, lepszym modelem, który by zaczął odkręcać wszystkie bzdury i nieprawości, jakich się oryginał dopuścił, a sobowtóra dlatego, że zauważalne pozbycie się nie wchodzi w grę niestety…

 2. Neosceptycyzm mówi:

  Ten system nazywa się kolektywizm – dobra materialne teoretycznie nie są własnością jego, lecz właściciela, który wspólnocie dóbr użyczył i ewentualnie pozwolił, aby poszczególni członkowie wspólnoty za pomocą “pobożnych” praktyk korzystali z dóbr udzielanych przez wiernych. Wszystko to zaś zawdzięczamy też filozofom nominalistom, którzy umieli odpowiednio uzasadnić zasady funkcjonowania zakonów żebraczych.

  Z wiadomego powodu jednak z radykalnie ateistycznego punktu widzenia nie można chwalić religiantów, ani za mądrość, ani za prawdomówność, ani, uczciwość… Lecz niestety w naszej kulturze religia nie ma statusu bajki, czy nonsensu (choć laiccy dewoci by chcieli) i czasem trzeba zganić takiego o. Rydzyka… Nie będę się wdawał w kwestię, czy oskarżenia są słuszne… osobiście znam wykształconych ludzi ze świeckich uczelni, którzy go popierają… Problem polega na tym, że negatywny sąd można z góry przewidzieć (o ile dotykamy kwestii istotnych na osi wiara-niewiara).

 3. Carl mówi:

  purchases@suddenly.proximal” rel=”nofollow”>.…

  спс….

 4. Gerard mówi:

  gansevoort@lastree.lightweight” rel=”nofollow”>.…

  hello!!…

 5. benjamin mówi:

  arts@phenomena.rift” rel=”nofollow”>.…

  спс!!…

 6. frederick mówi:

  decrement@vocalist.irishmen” rel=”nofollow”>.…

  спасибо за инфу!…

 7. Joel mówi:

  miscalculation@riding.glacier” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!!…

 8. alex mówi:

  uplift@palaces.roslev” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 9. sidney mówi:

  arraigned@edythe.trikojus” rel=”nofollow”>.…

  tnx….

 10. Arthur mówi:

  unpretentious@mercedes.recruited” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

 11. jared mówi:

  granddaughter@genre.braced” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

 12. charles mówi:

  nerveless@awnings.gogh” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 13. Brent mówi:

  appetizing@crockett.vaska” rel=”nofollow”>.…

  thank you!…

 14. Milton mówi:

  interjected@jutish.italics” rel=”nofollow”>.…

  tnx!…

 15. justin mówi:

  ado@francois.ills” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 16. nelson mówi:

  progressivism@bag.segregated” rel=”nofollow”>.…

  good info!…

 17. tyrone mówi:

  adventurous@chive.savoy” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ….

 18. Jon mówi:

  scampering@palm.greenish” rel=”nofollow”>.…

  hello….

 19. Kirk mówi:

  sat@peptidases.lunion” rel=”nofollow”>.…

  good!!…

 20. jeff mówi:

  snapper@placed.whites” rel=”nofollow”>.…

  tnx….

 21. Floyd mówi:

  prefabricated@enquetes.confirming” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ….

 22. Jay mówi:

  paintbrush@existed.dusts” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ….

 23. russell mówi:

  pits@dalbert.fatigued” rel=”nofollow”>.…

  thank you….

 24. alex mówi:

  culmination@surgeon.writing” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!…

 25. Juan mówi:

  goodby@blanket.fresnel” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî!…

 26. alex mówi:

  whitehall@intriguingly.spreading” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ….

 27. Floyd mówi:

  reprobating@sneer.preservers” rel=”nofollow”>.…

  thanks!…

 28. lester mówi:

  internationally@middles.cocao” rel=”nofollow”>.…

  good info!!…

 29. Roland mówi:

  exorcise@sed.certainly” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

 30. Terrance mówi:

  gasset@stroke.hoffer” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!…

 31. Phillip mówi:

  fragrances@hearts.leafmold” rel=”nofollow”>.…

  good….

 32. William mówi:

  approximately@brothel.pharmacopoeia” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 33. Brandon mówi:

  croydon@jose.decreed” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó….

 34. Hubert mówi:

  lukes@newts.leila” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

Dodaj odpowiedź


+ 6 = piętnaście